poniedziałek 23 Kwi 2018

Szukaj

Dzień Ziemi scenariusz części artystycznej

Cele:

-          uświadomienie istoty i znaczenia obchodów dnia 22 kwietnia -  Dnia Ziemi,

-          uczulenie na potrzebę troski o nasze środowisko w każdym miejscu i czasie, w każdej sytuacji,

-          zachęcanie do czynnego udziału w działaniach na rzecz ochrony środowiska,

-          uświadomienie konieczności segregacji śmieci, znaczenie recyklingu,

-          poznanie konkretnych sposobów postępowania - dobrych rad, jak dbać o naszą planetę,

-          zmiana naszego stosunku do ropuchy – ukazanie jej pożytecznej działalności

      i potrzeby ochrony

 

Metody: inscenizacja – sąd nad ropuchą, śpiew, pokaz, wykład, działania praktyczne

 

Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna

 

Środki dydaktyczne: płyty CD z piosenkami: „Imieniny Ziemi”, „Świat woła o pomoc”, „Moja planeta”, „Piosenka ekologiczna”, nagranie „Ai Se Eu Te Pego” - Michel Telo, odtwarzacz CD, pojemniki z napisami: ALUMINIUM, SZKŁO, PLASTIK, PAPIER wraz z posegregowanymi surowcami wtórnymi, pojemnik na zużyte baterie, torby wielokrotnego użytku, torby biodegradowalne, koszyk, stroje ekologiczne

Dekoracja: na ścianie udraperowane kolorowe materiały, na nich przypięte kwiaty i motyle oraz hasło – Dzień Ziemi, „las” choinek

 

 

Przebieg:

 

Prezenter:

Witam państwa w programie „To i owo o ekologii”.

 

Spotykamy się w dniu 23 kwietnia 2012 r. Wczoraj obchodziliśmy bardzo ważny dzień – Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi -  tak nazwany przez Zgromadzenie ONZ od 2009 r.

Po raz pierwszy Dzień Ziemi obchodzono w Stanach Zjednoczonych w dniu 22 kwietnia 1970 roku. W ten sposób chciano wyrazić protest przeciw dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich spustoszeń na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak można to zmienić. Na całym świecie organizowane są spotkania, konferencje, sympozja, wystawy, festyny poświęcone działaniom ekologicznym oraz mające na celu uświadomienie zagrożeń, związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Tego dnia wiele szkół organizuje specjalne akcje sprzątania świata, apele i lekcje poświęcone tylko tematyce ekologii.

Dzisiaj każdy z nas powinien pomyśleć, co może zrobić w swoim najbliższym środowisku, by ulżyć Ziemi i zaprzyjaźnić się z nią.

 

Piosenka „Imieniny Ziemi”

 

Każdy czegoś chce od Ziemi: i błękitu, i zieleni.

Dla niej w zamian wyprawimy z wielką pompą imieniny.

Zamiast tortu ze świeczkami oraz ciastek z bakaliami –

cały świat posprzątać trzeba, w lesie sadzić nowe drzewa.

 

Ref.: Gdy świętujemy Ziemi Dzień, do pracy rusza nawet leń

         i taka mu kiełkuje myśl: „Na zmiany chyba czas już dziś”.

         Planeta wspólnym domem jest, a dom to serce, przecież wiesz,

         niech bije zdrowe milion lat, to twój i jego, to nasz świat.

 

Gdy butelek znajdziesz zwały, stosy puszek poczerniałych -

zanieś szybko je do skupu i bądź dumny z tego łupu.

Papier, plastik i metale segregować trzeba stale,

żeby móc je wykorzystać, nic nie tracąc, wiele zyskać.

 

Ref.: Gdy świętujemy...

 

 

Prezenter:

Na początek przenieśmy się do sali rozpraw, gdzie odbywa się sąd nad ... ropuchą.

 

(Na scenę wchodzi ropucha, sędzia, przewodniczący, oskarżyciel, obrońca. Później wzywani świadkowie oskarżenia i obrony).

 

 

Sędzia:

Na dzisiejszej rozprawie musimy rozwiązać problem - chronić, czy niszczyć ropuchy.
Głos będą mieli świadkowie obrony i oskarżenia. Damy szansę również samej ropusze.

Oddaję głos przewodniczącemu.

Przewodniczący:

Ropucha to dziwne zwierzę i budzi w nas mieszane uczucia. Jak się do niej ustosunkować? Niszczyć czy chronić? Oto problem, który dziś musimy rozstrzygnąć. Proponuję, aby na początku wypowiedziała się sama ropucha.

 

Ropucha:

To smutne, że dziś muszę wystąpić jako główna oskarżona. Cóż mogę powiedzieć na swoją obronę? Nie robię nikomu nic złego. Lubię przebywać pod kamieniami lub pod zeschniętymi liśćmi. Najlepiej w ogrodach owocowo - warzywnych. Znajduję tutaj dużo smakołyków: owady, ślimaki. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że jestem okropnie brzydka. Nie lubią mnie dzieci, a i dorośli za mną nie przepadają. Każdy otrząsa się na mój widok.

 

Przewodniczący:

Oddaję głos oskarżycielowi.

 

Oskarżyciel:

Stwierdzam z całkowitym przekonaniem, że ropucha nie jest zwierzęciem mile widzianym. Przyjrzyjcie się jej uważnie: wybałuszone ślepia, niezdarne ruchy, spójrzcie - jej skóra cała pokryta jest brodawkami. Czy wiecie co w nich jest? Jad! Czyli trucizna. W swoich przekonaniach nie jestem odosobniony. Poproszę pierwszego świadka.

 

Świadek 1 oskarżenia:

Kiedyś wieczorem weszłam do ogródka. Powietrze było czyste, świeże, pachniały kwiaty. Naraz poczułam, że coś niezdarnie włazi mi na nogę. Przez moje ciało przeszedł dreszcz. Schyliłam się i w świetle księżyca ujrzałam dużą, okropną ropuchę. Uciekłam czym prędzej. Teraz niechętnie chodzę do ogródka.

 

Przewodniczący:

Świadek 2.

 

Świadek 2 oskarżenia:

Pewnego dnia moja mała siostrzyczka zbierała w ogródku truskawki. W pewnej chwili, gdy rozgarniała zielone listki, spostrzegła ropuchę. Bardzo się przestraszyła, a nawet rozpłakała. Przez taką ropuchę, nawet truskawki mniej smakują.

 

Przewodniczący:

A teraz oddaję głos obronie.

 

Obrońca:

Słuchając tego, co mówili świadkowie oskarżenia, nie mogę wprost uwierzyć, że w dzisiejszych czasach istnieją ludzie, którzy oceniają kogoś lub coś, kierując się tylko wyglądem. Ani oskarżyciel, ani świadkowie oskarżenia nie zadali sobie trudu, by bliżej poznać to wartościowe zwierzę. Że jest brzydkie? Cóż, taki wygląd dała mu natura. Ale czy oskarżyciel zadał sobie trud, aby dowiedzieć się, dlaczego ropucha gości w naszych ogrodach? Posłuchajmy, co na ten temat mają świadkowie obrony.

 

Świadek 1 obrony:

W moim ogródku rozmnożyły się bardzo ciemne, bezskorupkowe ślimaki. Zauważyłam, że są bardzo żarłoczne. Przykro było patrzeć na więdnące rośliny, podjadane truskawki. Aż pewnego dnia do ogródka przybył nowy gość - mała, szara ropuszka. Nie wyobrażacie sobie, jakie to pracowite i pożyteczne zwierzątko. Jej najlepszym przysmakiem były ślimaki. Ucieszyłam się, że znalazłam nowego sprzymierzeńca. Ta brzydka ropuszka stała się dla mnie najpiękniejszym zwierzątkiem na świecie.

 

Przewodniczący:

Świadek 2.

 

Świadek 2 obrony:

Ja też miałem okazję podziwiać pracowitość i jednocześnie żarłoczność ropuchy. Nie macie pojęcia, jak uwijała się, ściągając z liści gąsienice, jak dokładnie przeglądała każdą roślinę, bacząc, czy nie jest gnębiona przez jakiegoś pasożyta.

 

Obrońca:

Panie przewodniczący! Ropucha jest najbardziej pożytecznym zwierzęciem w naszych ogrodach. To ona czuwa, by dzieci mogły jeść zdrowe truskawki, to ona zjada ślimaki - szkodniki. Nawet małe dziecko wie, że jad zawarty w jej gruczołach nie przynosi szkody ludziom, a służy jedynie do obrony własnej. Wysoki sądzie, czy wobec tak pozytywnej działalności ropuchy, możemy ją tępić tylko dlatego, że jest brzydka?

Przewodniczący:

Sąd ogłasza przerwę i udaje się na naradę.

 

 

„Piosenka ekologiczna”

 

Mądry bądź, segreguj śmieci, nie wyrzucaj ich jak leci,

bo śmietnisko połknie wszystko, tobie zaś oznajmi tak:

„Przepraszamy, lecz dla pana na planecie miejsca brak.”

 

Ref.: Mądry bądź, na rower wsiądź, elektryczne auto kup.

        Drzewa sadź, by Ziemi dać szansę, by wciąż mogła trwać.

        Niech rozszerza się nasz ekologów klub, niech rozszerza się nasz ekologów klub.

 

Mądry bądź, gaś zbędne światło, prąd oszczędza się tak łatwo,

Bo gdy siądzie coś w tym prądzie, elektrownia powie tak:

„Przepraszamy, siedź po ciemku, bo energii u nas brak”.

 

Ref.: Mądry bądź...

 

Mądry bądź, dbaj o przyrodę, czyste lasy, czystą wodę.

Świat zatruty jest popsuty, co się może skończyć tak:

gra skończona, świat przeprasza, szans na życie tutaj brak.

 

Ref.: Mądry bądź...

 

 

Przewodniczący:
Po burzliwej naradzie sąd ogłasza, co następuje:
1) Ropucha, to zwierzę mile widziane w każdym ogródku.
2) Jej zasługą jest to, że nie ma w nim ślimaków i owadów - szkodników.
3) Mając na uwadze jej pożyteczne działanie, należy ropuchę otoczyć ochroną.

Sędzia:

Wyrok sądu jest prawomocny!

 

 

Prezenter:

Zajrzyjmy teraz na chwilę do królestwa króla Surowca Wtórnego.

( Na scenę wchodzi herold, rozwija pergamin i czyta obwieszczenie)

Herold:
Uwaga! Wszyscy mieszkańcy Niemirówka i okolic zobowiązani są od dzisiejszego dnia segregować odpady, czyli rozdzielać je na grupy. Pozwoli to na ich ponowne wykorzystanie i wytworzenie z nich nowych, pełnowartościowych produktów. Taki proces nazywamy RECYKLINGIEM.
Nie wolno wszystkiego wyrzucać razem, bo nie da się takich pomieszanych śmieci później wykorzystać!
( Na scenie stoją kosze z napisami: PAPIER, ALUMINIUM, SZKŁO, PLASTIK.)

Królewicz:
W śmieciach znajdują się resztki jedzenia, które mogłyby stać się kompostem i zostać wykorzystane do produkcji nawozów.

Królewna:
Jest papier, który można przerobić na nowy papier. Czy wiecie, że tona makulatury pozwala uchronić przed ścięciem 17 drzew?

Królewicz:
Jest aluminium, które także doskonale nadaje się do przetworzenia. Z aluminiowych puszek po napojach produkuje się nowe puszki.

Królewna:
Potłuczone butelki, słoiki i wszystko co jest zrobione ze szkła, można przetopić w hucie, a potem wyprodukować nowe, szklane opakowania.

Królewicz:
Wszystkie rzeczy z plastiku: butelki, stare zabawki, pojemniki - kiedy leżą w ziemi, bardzo zatruwają środowisko. Lepiej więc pozbierać je razem i zrobić z nich coś nowego, na przykład. piękne meble ogrodowe.

( W czasie udzielania informacji Królewna i Królewicz prezentują śmieci, o których mowa,   znajdujące się w odpowiednich pojemnikach i umieszczają je tam z powrotem).

Herold:
Pamiętajcie, celem recyklingu jest zmniejszenie ilości śmieci na wysypiskach - a miejsca na wysypiskach jest coraz mniej -  oraz ochrona naturalnych zasobów Ziemi.

Król:
Jeszcze jedno. Śmieci różnią się bardzo od siebie. Jeden śmieć może wyrządzić duże szkody, a inny mniejsze.
Kiedy zjesz na przykład jabłko i wyrzucisz na ziemię ogryzek - nie będzie to ładne, ale tym ogryzkiem ma się kto zająć. Może go zjeść jakiś ptak, albo podzielą się nim mrówki.
Gdy wyrzucisz na ziemię plastikowy kubek, będzie znacznie gorzej. Nikomu się on nie przyda, żadne zwierzę się nim nie zainteresuje. Ten kubek będzie leżał w ziemi bardzo, bardzo długo. Tak długo, że w tym czasie skończysz różne szkoły, zaczniesz pracę, będziesz dorosłym człowiekiem, a może nawet dziadkiem - a gdzieś tam będzie leżał rzucony przez ciebie plastikowy kubek! Czyż nie lepiej było wrzucić go do pojemnika? Już dawno byłby na coś przerobiony.

Królowa:                                                                                                                          Wyrzucona jednorazowa reklamówka plastikowa rozkłada się około 450 lat, butelka plastikowa – około 800 lat, wyrzucona guma do żucia rozkłada się 5 lat, a szklana butelka czy słoik – 4000 lat. Gdyby nie sposoby, dzięki którym można wykorzystać odpady, śmieci zajęłyby ogromną część naszej planety!

 

Piosenka „Świat woła o pomoc”

Nikt z nas nie chce żyć w brudzie, nikt z nas nie chce chorować.                                      Możesz sam wiele zmienić, musisz tylko spróbować.                                                             Więc podciągnij rękawy i poszukaj śmietniczki -                                                                  zacznij świata sprzątanie od najbliższej uliczki.

Ref.: Ani się obejrzysz, sąsiad ci pomoże,                                                                                           razem będzie łatwiej krzątać się po dworze.                                                                                    A gdy już skończycie, świat wam podziękuje:                                                                          czystą wodą, powietrzem wszystkich obdaruje.

Nikt z nas nie chce być gorszy, nikt z nas nie chce narzekać.                                                      Świat nas prosi o pomoc, nie możemy z tym zwlekać.                                                          Patrz, jak robią to inni, nie chcesz chyba być w tyle.                                                                    Weź przykłady z sąsiadów, stać cię chyba na tyle.

Ref.: Ani się obejrzysz...                                                                                       

 

Prezenter:

Zapraszam teraz na pokaz mody ekologicznej

Projektantka mody:
Witam Państwa serdecznie.
Kochani, sami wiecie, ile śmieci potrafi wyprodukować człowiek. Każdego dnia chociażby przynosimy ze sklepu po kilka reklamówek, tak zwanych jednorazówek, zwoje papieru, w który pakowany jest towar, do tego dochodzą opróżnione butelki, puszki, kartony po napojach, różne pudełka, woreczki, przeczytane gazety.
Pewnie nawet do głowy Wam nie przyszło, że niektóre z tych rzeczy można wykorzystać do uszycia ciekawych ubiorów.
Właśnie dzisiaj chciałam Państwu zaprezentować najnowszy krzyk mody. Oto moja ostatnia kolekcja, w której wykorzystane zostały materiały odpadowe. Stroje są więc mało kosztowne, łatwe w wykonaniu, praktyczne i oryginalne. Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

(Projektantka mody komentuje prezentowane stroje, słychać podkład muzyczny „Ai Se Eu Te Pego” - Michel Telo. Na scenę wchodzą kolejno modelki i modele).

Strój codzienny

1. Oto jakże prosty strój z materiału, którego nie brak w naszych domach - kolorowych reklamówek. Ładną fryzurę zapewnią nam papiloty na rolkach po papierze toaletowym.

Strój szkolny

2. Dla dziewcząt preferujących spódnice, do szkoły polecamy praktyczny fartuszek z głębokimi kieszeniami wykonanymi z torebek papierowych po cukrze, mące czy tartej bułce. Kieszenie przydatne są w szkole nie tylko na drugie śniadanie, ale i na różne pomoce naukowe. We włosy – kokardy, którymi wcześniej przyozdobione były bukiety kwiatów.

3. W chłodniejsze dni zakładamy oczywiście dres, ale jakże inny od tradycyjnego. Jego ozdobą są kolorowe opakowania po chipsach, dodające odrobinę ekstrawagancji, a w gruncie rzeczy będące łatami na nieco już wysłużonym ubiorze. Na głowie czapka z daszkiem chroniąca przed promieniami słonecznymi.

Strój świąteczny

4. A oto strój świąteczny, jakże tani w kosztach. Plisowana spódniczka i kamizelka z czarno - białej gazety. Gazeta to materiał nie tylko tani, ale i bardzo praktyczny - w chwilach nudy można co nieco poczytać. Na głowie mały kapelusik słomiany. W ręce torebka po prezencie urodzinowym.

Strój dyskotekowy

5. Oto strój dyskotekowy. Spódniczka z jednorazowych reklamówek, w kształcie płatków kwiatowych. We włosach  - kokardki z papierków po cukierkach, na szyję – naszyjnik ze zużytej piłeczki ping- pongowej.

Strój wieczorowy

6. Czas na strój wieczorowy. Jest wykonany z eleganckiego, gładkiego i nieprzemakalnego worka foliowego. Nieprzemakalność wieczorowego stroju jest bardzo ważna z uwagi na toasty wznoszone szampanem " Pikolo". Na uwagę zasługuje również dobór kolorów: czerń i biel. Zawsze ich kontrastowość budziła zachwyt w świecie mody. Dodatkami do tej kreacji jest torebka (koperta), korale z gazety, foliowe rękawiczki i gustowny kapelusz.

Spójrzmy jeszcze raz na zaprezentowane stroje. (Modelki i modele w rytm melodii schodzą ze sceny).

Serdecznie dziękujemy państwu za uwagę i ... do zobaczenia!

 

Prezenter:

Segregacja śmieci, o której mówiliśmy wcześniej, to tylko jeden ze sposobów ochrony środowiska. A takich sposobów mamy wiele.

( Na scenę wchodzą kolejni uczniowie.)

Dziecko 1: Zamiast kąpieli w wannie wypełnionej wodą po brzegi, biorę prysznic. Zużywam w ten sposób mniej wody. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 2: Wyłączam zbędne oświetlenie w mieszkaniu. Oszczędzam energię elektryczną! Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 3: Myję zęby przy zakręconym kranie. Wodę nalewam do kubka. W ten sposób oszczędzam wodę. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 4: Przeczytane gazety i zapisane kartki przeznaczam na makulaturę. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 5: Idąc po zakupy, zabieram torbę wielokrotnego użytku lub koszyk. Nie pakuję towaru w jednorazowe, plastikowe reklamówki. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 6: Jeśli używam reklamówek, to tylko biodegradowalnych toreb przyjaznych środowisku. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 7: Nie zrywam kwiatów pod ochroną i nie zabijam zwierząt. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 8: Nie niszczę ptasich gniazd. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 9: Nie dotykam ani ptasich gniazd, ani jaj, ani piskląt. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 10: Nie niszczę mrowisk. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 11: Nie wypalam traw. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 12: Dokarmiam ptaki w czasie zimy. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 13: Zużyte baterie wyrzucam do specjalnie przeznaczonych do tego pojemników. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 14: Kiedy jestem w lesie – zachowuję się cicho. Jestem przyjacielem Ziemi!

Dziecko 15: Upominam innych, kiedy widzę, że nie dbają o nasza planetę. Jestem przyjacielem Ziemi!

 

Piosenka „Moja planeta”

 

Moja planeta jest całkiem nie z tej ziemi.

Moja planeta nie ma ceny.

Moja planeta jest rano niewyspana.

Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

Moja planeta nie spadła tu z Księżyca.

Moja planeta to tajemnica.

Moja planeta raz zimna raz przegrzana.

Moja planeta jest tam gdzie Ty i mama.

 

Ref.:  SOS - to Ziemia woła ludzi,

jutro tlen już trudniej będzie zbudzić.

SOS - ratujmy siebie sami!

SOS - do siebie wysyłamy.

 

Moja planeta miłości się nie boi.

Moja planeta broń rozbroi.

Moja planeta zna dobre obyczaje.

Moja planeta nam wszystkim dłoń podaje.

 

Ref.:  SOS - to Ziemia woła ludzi...

 

Tak to prawda,

Ziemia była szczęśliwa,

ale teraz musi,

teraz musi być żywa...

Ref.:  SOS – to Ziemia woła ludzi...

 

Prezenter:

Powoli kończymy nasz program. Pamiętajmy o królewskim nakazie. Powiedzmy o nim innym! Stosujmy się do rad, które usłyszeliśmy przed chwilą. Będzie to nasz wkład w ochronę środowiska! Starajmy się, aby świat wokół nas był czysty i zdrowy .

Opracowała: Barbara Tyrka – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej                                             

 

 

BIP

IMIENINY

Dzisiaj jest
Poniedziałek
23 kwietnia 2018
Imieniny obchodzą
Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard, Helena, Jerzy, Wojciech
Do końca roku zostało
253 dni

GALERIA

Warto odwiedzić

STATYSTYKI

002391732
Dzisiaj
Wczoraj
Ten Tydzień
Tydzień temu
Ten Miesiąc
Poprzedni Miesiąc
Razem
571
1257
1828
2348935
18891
15871
2391732

Twój IP: 5.135.137.36
Server Time: 2018-04-23 14:51:38

GOŚCIMY

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.